Mezi nejstarší osídlené lokality Jesenické oblasti patří obec Velká Kraš. Vznikla na místě slovanského osídlení spojením obcí Malá Kraš, Fojtova Kraš, Velká Kraš a Hukovice, ležících na říčce Vidnávce. O slovanském osídlení svědčí i názvy okolních obcí. První písemné zmínky o Velké Kraši pocházejí asi z roku 1256.

Památky a zajímavosti:
Kaple sv. Floriána byla v obci Velká Kraš vybudována v letech 1770 až 1801.

Kostel P. Marie Matky Boží - v centrální části obce Hukovice stojí filiální kostel. Nad dřevěnou kruchtou je olejomalba sv. Cecílie a v kostelní lodi obraz Panny Marie s Ježíškem a anděly.

Žulové lomy, které jsou zatopeny vodou, jsou využívány místními občany i turisty ke koupání. Stávají se cílem turistických vycházek stejně jako místem pro příjemné koupání v přírodě.

Venušiny misky, které jsou výjimečným přírodním úkazem, se nacházejí na kopci Smolný. Ze skalní vyvýšeniny je krásný výhled do okolní krajiny a do nedalekého Polska.

Koupaliště. Areál vybudovaný v 70. letech je díky neustálému vylepšování nejnavštěvovanějším místem využívaným především k letním radovánkám.

Větrná elektrárna dominuje nad místní krajinou a dokládá možné spojení alternativních zdrojů s přírodou.

Paukův jilm, jehož stáří se odhaduje na 300 let, byl v roce 1999 vyhlášen za památný strom, který se nachází v zastavěné části obce u domu č. p. 112 (manželů Paukových). Tyčí se do výšky 20 m a obvod jeho kmenu je 620 cm.Kostel P. Marie Matky Boží
Velká Kraš Koupaliště
Větrná elektrárna Venušiny misky